Животињски свет |
Део атара Мириловца, равница око реке Грзе, дубоко у праисторији била је дно језера, најпре са сланом водом а потом слатководног. У приобаљу језера бујао је живот. У параћинском Завичајном музеју чувају се налази лобања крокодила са обала језера, пронађени око Поповца. За сада немамо фосилних и археолошких доказа којима бисмо пратили промене у животињском свету током историје. Са порастом броја становника у селу (и околним селима), дивље животиње су постепено потискиване и изловљаване. Након крчења шума и разоравања ливада и пашњака крајем XIX века, убрзано је нестајао и животињски свет у дивљини. Покушаћемо да оригиналним сликама представимо све животињске врсте које се данас могу срести на ливадама, у луговима, забранима и шумарцима мириловачког атара. Наравно, овај подухват ће најспорије ићи са инсектима, који су веома бројни и за чије препознавање су неопходна одређена стручна знања. Свака помоћ на том плану је добродошла. И набрајање и именовање осталих животињских врста је лаичке природе, тако да молимо стручне посетиоце овог сајта да нам не замере, већ да нам стручним саветима помогну. Фотографије које илуструју животињски свет Мириловца су настајале случајно, сликане су аматерским фотоапаратима, углавном без додатне опреме за фотографисање животиња. Неке су добре, неке слабије, тако да ћемо временом настојати да сваку заменимо бољом. ИНСЕКТИ (Insecta) МЕКУШЦИ (Mollusca) Представници мекушаца у Мириловцу су речне шкољке и велики број врста пужева.
РИБЕ (Pisces) Врсте риба у реци нису тако бројне. У прошлости, док је река била већа, било је и више врста, а и достизале су завидну величину. Од како је 80-их година ХХ века почело узимање воде са изворишта Грзе за потребе градског водовода, река углавном пресушује током лета, тако да су за рибе дошли црни дани. Све до поменутог периода, омладина је често ишла на пецање, комбиновано са хватањем риба помоћу плетених корпи од прућа, у вировима и чкаљама. Пецање је од почетка ХХI века скоро замрло, а једино понеко практикује да лети, кад река пресуши, помоћу мотора за заливање исцрпе по неки вир и покупи све рибице из њега. У реци се могло (а може се и сада, само у мањем обиму) срести неколико врста риба, а најчешће су:
ВОДОЗЕМЦИ (Amphibia) Водоземаци у атару нису тако бројни, тачније речено, познате су нам само разне врсте жаба.
ГМИЗАВЦИ (Reptilia) Од гмизаваца, у атару срећемо корњачу, гуштере, слепића и више врста змија. У реци се може наићи на белоушку. Напоменимо да се за корњачу некада користила реч „жељка“, а домаћи назив за слепића је – уже.
ПТИЦЕ (Aves) СТАНАРИЦЕ
СЕЛИЦЕ
Поред набројаних птица у ова два списка, има још скоро исто толико врста које нисмо укључили у њих, јер их због недостатка фотографија не можемо поуздано и тачно именовати. Свака помоћ у том правцу је добродошла. СИСАРИ (Mammalia) У атару Мириловца, а и у самом селу, обитавају следећи представници сисара:
Могуће је да има још неких врста, само их треба документовати. Памти се да су се својевремено у атару појављивали и вукови (Canis lupus) и дивље свиње (Sus scrofa).
|